ZMOREM SAM!

V skupini Želve (2-3) otroci vse pogosteje besedno in nebesedno izražajo željo po samostojnosti. V mesecu januarju smo se zato v sklopu projekta Zdravje v vrtcu posvetili spodbujanju otroške skrbi zase, za druge in za prostor.

Ker je letošnja tema projekta Zdravje v vrtcu »Besede imajo moč«, smo bile strokovne delavke ob dejavnostih še posebej pozorne na besede, ki jih uporabljamo. V ospredju so bile besede spodbude: »Zmoreš!« »Saj znaš!« »Verjamem vate!« »Saj bo šlo!« »Ponosna sem nate!« »Kako si že velik/a!« in besede razumevanja: »Nič hudega. Spet lahko poskusiš kasneje,« »Ne skrbi, pomagala ti bom!« »Tudi jaz včasih ne zmorem brez pomoči.« Otroke smo spodbujale, da drug drugemu pomagajo in da nas sami prosijo za pomoč, ko jo potrebujejo.
Ob pomočji fotografij so se otroci naučili deklamacije in pesmi Sam (Grafenauer). Pogosto smo prebirali zgodbo Lahko pokukam v tvojo pleničko (Guido van Genechten) in številni otroci so zelo napredovali pri toaletnem treningu. Veliko smo se gibali na prostem in na gibalnih poligonih. Skrbeli smo za dojenčke, pri čemer so jih otroci posebej radi vozili v vozičkih in jih umivali. Poimenovali, barvali, izrezovali in lepili smo zimska oblačila in se urili v samostojnem oblačenju v garderobi. Spoznali smo tudi zgodbo o traktorju, ki nam pomaga pri pravilnem umivanju rok. Poimenovali smo sadje, otroci so ga sami narezali in s katerim smo izdelali sadno kašo. Otroci so stiskali pomaranče in poizkušali sveže iztisnjen sok. Spoznali smo zobno pošast, umivali smo ji zobe in jo peljali k zobozdravniku. Razvrščali so hrano, ki je zobkom všeč in tisto, ki jim ni. Otroci so v vrtec prinesli zobne ščetke, s katerimi smo utrjevali pravilno umivanje zob. Ker pa je pomembno, da skrbimo tudi za druge, so otroci pripravili kosilo tudi za ptice. Še dobro, saj je že naslednji dan zapadel sneg, ki jim je onemogočil priti do hrane.

Tako umijemo dojenčka. Kje ima dojenček roke, komolec, hrbet, popek in koleno?

Skrbeli smo za dojenčke. Oblačili smo jih, jih hranili, vozili v vozičkih in dajali na kahlico. Posebej všeč nam je bilo, ko smo jih s krpicami umivali v vodi.

Tako izdelamo sadno kašo. Kako ropota!

Sama bom izdelala pomarančni sok!

Zobni pošasti smo umivali zobe. Spredaj, zadaj in po zobni kroni. Dobro da nas ni ugriznila!

V vrtec smo prinesli zobne paste in ščetke in si umili zobe. Posebej previdni smo bili, da smo si jih dobro umili zadaj.

Veliko smo se gibali na prostem. Poseben izziv je bilo gibanje po snegu.

Tudi ptic ne smemo pustiti lačnih.

Klara, Ana in Tanja