Likovna umetnost

PAMETNI MATERIAL

Pametni material je izrazno sredstvo in hkrati motivacija. Izraža se abstraktno. Sem sodijo vsi materiali, ki jih pridobimo iz narave (listje, vejice, iglice, storži,…) ter reciklirani (umetni – zamaški, slamice,…) materiali, ki predstavljajo likovne prvine – barvo, točko, ploskev, črto, svetlo-temno, prostor in obliko. Otrokom poleg pametnega materiala ponudimo tudi format (bel papir), na katerem bodo lahko ustvarjali. Pomembno pa je, da pametni material pri otroku ne vzbudi takojšne predstavljivosti z nečim kar obstaja, temveč mu vzpodbudi domišljijo za lastno doživljanje umetnosti. Likovno področje je slikanje, saj se z njim slika na bel format. Ker ni strukturiran pomeni, da ne nosi vsebin, prav tako pa se ga tudi ne sme lepiti. S pomočjo pametnega materiala in tempera barv pa lahko tudi tiskamo.

Navodilo za izražanje:

Otroci začnejo ustvarjati s pametnim materialom takoj, ko jim ga ponudimo (na mizo, tla itd.). Ni jim potrebno dajati nobenega navodila, s katerim bi jih spodbudili k slikanju, tiskanju z njim. V primeru, da otroci ne vedo kaj s pametnim materialom početi oz. kako se ga lotiti, začnemo ustvarjati najprej mi, in sicer tako, da na risalni list začnemo smiselno postavljati ali tiskati pametni material. Slika ali grafika, ki nastane, naj ima nek pomen. Na ta način bomo otroke še dodatno motivirali in želeli bodo naslikati, tiskati svoje slike, ki bodo imele neko zgodbo. Otroke na koncu spodbudimo, da povedo, kaj je nastalo na njihovem formatu.

Primeri pametnega materiala:

NARAVNI MATERIAL UMETNI MATERIAL KOMBINACIJA MATERIALOV
vejice – črta barvne slamice – črta vejice – črta
storži – točka vata – točka fižol – točka
listi – ploskev koščki blaga – ploskev ovitki bonbonov – ploskev

Uporabite lahko samo naravne ali samo umetne materiale ter kombinacijo obeh. Torej vsa izrazna sredstva, ki jih najdete v naravi ali jih imate doma.

PRVA DEJAVNOST

Likovno področje: SLIKANJE

Cilji:

• Sledenje in razvijanje otroške misli skozi kreativni proces.
  • Spodbujanje radovednosti in veselja do umetniških del.
  • Doživljanje in izražanje v umetnosti.

Pripomočki:

• slamice
  • plastični zamaški
  • natrgani koščki barvnega papirja
  • navaden bel papir (za otroke mlajše od dveh let je primeren format A3, za starejše pa A4)

Slamica predstavlja telo.

Zamaška predstavljata oči.

Štirje barvni koščki papirja predstavljajo kljun, krila in rep. Nastal je končni izdelek, ki spominja na ptiča.

DRUGA DEJAVNOST

Likovno področje: GRAFIKA (tiskanje)

Cilji:

• Sledenje in razvijanje otroške misli skozi kreativni proces.
  • Spodbujanje radovednosti in veselja do umetniških del.
  • Doživljanje in izražanje v umetnosti.

Pripomočki:

• različne škatlice
  • plastični zamaški
  • slamice
  • palčke od sladoleda
  • črna in rdeča tempera barva

Tiskanje krogov s pomočjo škatlice od sirčkov ter zamaškov pomočenih v črno tempera barvo.

Tiskanje krogov s pomočjo zamaškov in slamic pomočenih v rdečo tempera barvo ter povezovanje krogov med seboj s pomočjo palčke od sladoleda.

Nastal je končni izdelek, ki spominja na kolo.

Otroška domišljija ne pozna meja in s pomočjo pametnega materiala lahko naslikajo različne predmete, živali ter še in še.

Veselo ustvarjanje. 😊

Vir: Povzeto po zapiskih pri predmetu Likovne dejavnosti (Pef).

Pripravili: Urška Zlodej in Nataša Deželak